BILANČNÍ DIAGNOSTIKA
využití v praxi
Pro Úřady práce
Bilanční diagnostika procházela vlivem odborných poznatků a společenských trendů přirozeným vývojem. Primárně v ČR slouží Bdg jako poradenský způsob práce s nezaměstnanými v podmínkách ÚP a bývá samostatnou poradenskou činností, nebo je komponovaná do souboru grantových nebo projektových aktivit v rámci práce s různě definovanou cílovou skupinou.
Bilanční diagnostika má od roku 2013 vlastní metodiku, která byla schválená a certifikovaná MPSV, dříve byla formulovaná i Normativní instrukce pro využívání této poradenské metody v podmínkách MPSV a ta v nedávné minulosti byla aktualizovaná pro resortní podmínky.
Z Metodiky bilanční diagnostiky vyplývají parametry realizace
bilančních aktivit, aby byla zajištěna plná identita vlastního bilančního
programu včetně dodržování kvalitativních a etických pravidel.
- Časová dotace a poměr skupinových a individuálních aktivit
- Charakteristiky sběru dat, užívání diagnostických metod a podoba poradenství včetně písemných výstupů a doporučení pro klienta a ÚP
- Personální zajištění - kvalifikační předpoklady poradce psychologa
- Technické zabezpečení - diagnostické vybavení, nástroje a postupy
Kvalita poskytování bilanční diagnostiky - Etický kodex, Charta kvality pro bilanční diagnostiku
Přesné vymezení pravidel realizace a Charta kvality a Etický kodex BDg na :
https://www.asociace-bilancni-diagnostiky.cz/
Pro soukromý sektor (firmy, agentury)
Bilanční diagnostiky se často využívá v rámci širší personální práce a jako nástroje Age managementu při hledání chytrých řešení, změn v řízení a směřování podniků.
Cílem BDg je podpora adaptability pracovní síly, pomoc managementu se přizpůsobit změnám a trendům, zvýšit odbornou úroveň při kvalifikovaném diagnostickém zjištění kompetencí pracovních sil metodou a nástroji BDg.
BDg je vhodná poskytovat v souběhu s motivačním poradenstvím, individuálním koučováním a orientací na nové využití potencionality zaměstnanců, ale i plánování vzdělávacích strategii v učících se firmách.
Při využívání BDg v prostředí podniků a institucí je cílem optimalizace profesních skupin při rozvoji lidských zdrojů a individuální karierové poradenství zaměřené na zaměstnance. Rozvoj firmy je tak s těmi pravými a motivovanými zaměstnanci, kteří se svým potenciálem osobnostních a profesních kvalit a zkušeností správně na pozicie hodí a jejich úplný profil je v souladu s požadavkem pracovní pozice. motto : Firmu dělají lidé.
Metoda je často využívána zaměstnavatelem i zaměstnancem jako nástroj správné a důkladné personální volby. Proces BDg je plně orientovaný na :
- diagnostiku osobnostní a profesní potencionality a kompetencí budoucího zaměstnance, poskytnutí poradenského přístupu pro jeho správnou volbu ve smyslu kariérové i osobního rozhodování a růstu.
- podmínky a specifické charakteristiky realizačních týmů, modely kooperace a vlastní náplně pracovních činností.
- možnosti přeobsazení pracovních míst uvnitř pracovní skupiny pro efektivní využití potenciálu jednotlivců a tedy vyšší prosperitu týmu při vyšší spokojenosti zaměstnanců i zaměstnavatele.
- poptávku zaměstnavatele na nalezení a získání vhodného zaměstnance, u něhož je z BDg popsaný komplex jeho kompetencí pro využití v konkrétních podmínkách zaměstnavatele.
Cílem je shoda Uchazeč (zaměstnanec) - Firma, kdy je pro vydefinované pracovní místo (i tým) v rámci specifické náročnosti pracovní pozice motivovaně vybírán vhodný kandidát, u kterého bilanční diagnostika popíše motivovaný zájem a optimální umístění do typové pozice.